December 2020 Service and Training awards
Service Awards:
- April Victorine – General Martok Service Award 1 yr
Training Awards:
- Joel Ehl – Basic Training Grade 10
- Thomas Bores – Basic Training Grade 10, Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Keith McNeil – Major Hayes – Epsilon
- Hector Gutierrez, Jr. – Basic Training Ribbon
- Nathanial Hoge – Basic Training Ribbon
- Anne Zecca – Basic Training Grade 2
- Kimberly Biggerstaff – Basic Training Grade 2 & 3
- Pamela Nery – Basic Training Grade 2 & 3
November 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Aline Marie Alonzo-Bendali – General Martok Service Award 1 yr
- Fadi Assaad – General Martok Service Award 1 yr
- Hector Gutierrez Jr. – Patriot Award
- Keith McNeil – Archer Distinguished Service Cross
- Kelli Caplette – Admiral Forrest – Third
- Lea Morgan – General Martok Service Award 10 yr
- Michael Marquart – General Martok Service Award 10 yr
- Rana Hawa – General Martok Service Award 1 yr
- Re-Mi Bendali – General Martok Service Award 1 yr
- Rene Jr Bendali – General Martok Service Award 1 yr
Training Awards:
- Wayne Cassity -McCoy Medical Training Ribbon (Bronze)
- Paul Williams – Basic Training Ribbon
- Joel Ehl – Major Hayes – Alpha Ribbon
October 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- David Miller – Curzon (14th subsequent)
- Michael Stelzer – General Martok Service 1 yr
- Mark Adams Jr. – General Martok Service 1 yr
- Rik Moran – General Martok Service 3 yr
- Angela Sanders – General Martok Service 3 yr
- Scott Sawyer – Curzon (14th subsequent)
- David Miller – General Martok Service – 1 yr, 3 yr, 5 yr, 7 yr, Curzon
Training Awards:
- April Victorine – Basic Training Ribbon
- Brian Crist – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Bruce Crews – Basic Training Ribbon
- Chad Griffiths – Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Chris Lovejoy – Tour of Duty
- Cynthia Cook – Tour of Duty
- David Greenough – Basic Training Ribbon
- Elizabeth “Liz” Goulet – Tour of Duty
- Eric Johannson – Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Frederick “Rick” Taylor – Basic Training Ribbon
- Geoffrey Spohn – Basic Training Ribbon
- Gerry Knight – Basic Training Ribbon, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver), Daystrom Academic Excellence Award (Gold), Tour of Duty
- Guy Mackey – Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- James Ferguson – Basic Training Ribbon, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- James Reed – Tour of Duty
- James Young – Basic Training Ribbon
- Jeff Stucker – Basic Training Ribbon, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Joseph Nevis – Tour of Duty
- Joshua Standley – Basic Training Ribbon
- Keith McNeil – Basic Training Ribbon
- Kelli Caplette – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver), Basic Training Ribbon, Tour of Duty, Combined Forces Ribbon, Major Hayes – Delta Ribbon
- Marcus Cupps – Basic Training Ribbon
- Marie Casalaspro – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- Mark Adams, Jr. – Basic Training Ribbon
- Matt Barron – Basic Training Ribbon
- Matthew Davies – Basic Training Ribbon
- Megan Schroeder – Basic Training Ribbon
- Michael Brown – Basic Training Ribbon
- Michael Caplette – McCoy Medical Training Ribbon (Silver)
- Michael Stelzer – Basic Training Ribbon, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver), Daystrom Academic Excellence Award (Gold), Kirk Leadership, MACO Aerospace Wings, Gannet Brooks 1st Class, Combined Forces Ribbon, Gannet Brooks 2nd Class
- Michael Torode – Tour of Duty
- Mike Calhoun – Basic Training Ribbon
- Pamela Nery – Tour of Duty
- Pippa Slack – Basic Training Ribbon
- Ralph Brigham – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Ralph Brigham – Tour of Duty
- Richard Marsh – Tour of Duty
- Richard Sams – Tour of Duty
- Robert Richard – Major Hayes – Alpha
- Robert Van Tuinen – Basic Training Ribbon, Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Robert Victorine – Basic Training Ribbon
- Ronald Rozier – Tour of Duty
- S. Christopher Boggs – Tour of Duty
- Scott Sawyer – McCoy Medical Training Ribbon (Bronze), Basic Training Ribbon
- Scott Turner – Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Sonja Thiede – Basic Training Ribbon
- Thomas Bores – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Thomas Clark – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver)
- TJ Allen – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver), Daystrom Academic Excellence Award (Gold), Basic Training Ribbon, Tour of Duty, Gannet Brooks 1st Class, Kirk Leadership, Combined Forces Ribbon, Aerospace Wings Device, Major Hayes – Omega Ribbon
- Wallace Cady – Basic Training Ribbon, Tour of Duty, Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Wayne Cassity – Basic Training Ribbon,Tour of Duty
September 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Matthew Davies – General Martok Service 1 yr
-
Denise Rush – General Martok Service 10 yr
-
James Ferguson – General Martok Service 1 yr
-
Angela Sanders – General Martok Service Award 3 Years
-
James Ferguson – General Martok Service Award 3 Years
-
Javier Blazquez – General Martok Service Award 3 Years
-
Kyle Stewart – General Martok Service Award 1 Year
-
Lewis C Jones – General Martok Service Award 1 Year
-
Paul Williams – General Martok Service Award 1 Year
-
Matthew Davies – General Martok Service Award 1 Year
Training Awards:
- David A. Miller – Engineering Specialist
- Denise “De” Rush – Doctorate Intel
- Geoffrey Spohn – Basic Training Grade 1
- Joel Ehl – Doctorate SpecOps, Survival Specialist
- John Patrick Brice Jr – Daystrom Academic Excellence Award(Silver)
- Keith McNeil – Basic Training Grade 1-3
- Kelli Caplette – Intelligence Analysis Specialist, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Survival Specialist
- Nathanial Hoge – Basic Training Grade 1
- Robert Richard – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze), Daystrom Academic Excellence Award (Silver), MACO Basic Training Ribbon, Major Hayes Alpha 2-3
- Thomas Bores – McCoy Medical Training Ribbon (Gold)
- TJ Allen – Basic Training Grade 1-10, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3,
- Wallace Cady – Basic Training Grade 7-8
August 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Becci Bradbury – General Martok Service Award 5 Years
- Benjamin Coates – General Martok Service Award 1 Year
- Christopher Bayonet – General Martok Service Award 7 Years
- Christopher Miller – General Martok Service Award 7 Years
- David A. Miller – General Martok Service Award 7 Years
- David Ferber – General Martok Service Award 3 Years
- Jeff Zaccari – General Martok Service Award 7 Years
- John T. Erb – General Martok Service Award 7 Years
- Joshua Standley – General Martok Service Award 1 Year
- Leanna Morgan – General Martok Service Award 7 Years
- Luz Roman – General Martok Service Award 3 Years
- Marcus Cupps – General Martok Service Award 5 Years
- Mark Anthony Thake – General Martok Service Award 7 Years
- Mark Wheeler – General Martok Service Award 7 Years
- Matthew D. Arment – General Martok Service Award 7 Years
- Maxwell Miller – General Martok Service Award 7 Years
- Megan Schroeder – General Martok Service Award 5 Years
- Michael John Marquart – General Martok Service Award 7 Years
- Nikki Miller – General Martok Service Award 7 Years
- Patrick Finn – General Martok Service Award 5 Years
- Richard Bonham – General Martok Service Award 5 Years
- Richard Sams – General Martok Service Award 7 Years
- Ronald Rozier – General Martok Service Award 5 Years
- Sean Wirges – General Martok Service Award 1 Year
- Yasel Lopez – General Martok Service Award 3 Years
- Yesenia Lopez – General Martok Service Award 3 Years
Training Awards:
- Anne Zecca – Basic Training Grade 2
- Chad Griffiths – Basic Training Grade 6-10, Xenology Specialist
- Frederick “Rick” Taylor – Basic Training Grade 2
- James Ferguson – Basic Training Grade 1-10, Communications Specialist, Engineering Specialist, Flight Operations Specialist, Historian Specialist, Intelligence Analysis Specialist, Legal Affairs Specialist, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Sniper Specialist, Survival Specialist, Weapons Specialist, Xenology Specialist
- James Reed – Basic Training Grade 3, Weapon Specialist
- Jeff Stucker – Basic Training Grade 10
- Joel Ehl – Daystrom Academic Excellence Award (Bronze),Daystrom Academic Excellence Award (Silver), MACO Basic Training Ribbon
- John Patrick Brice Jr -Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Kimberly Biggerstaff – Basic Training Grade 2
- Marie Casalaspro – Major Hayes Alpha 1-3, Survival Specialist, Weapons Specialist
- Pippa Slack – Basic Training Grade 1
- Robert Richard – Major Hayes Alpha 1, Major Hayes Beta 1, Major Hayes Delta 1, Major Hayes Omega 1
- Scott Fullerton – Basic Training Grade 1-3, MACO Basic Training Ribbon
- Sonja Thiede – Basic Training Grade 1
- Thomas Bores – Basic Training Grade 5-8,Daystrom Academic Excellence Award (Bronze)
- Wallace Cady – Basic Training Grade 4-6
July 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Bruce W Crews – General Martok Service Award 1 Year
- Emily J Crews – General Martok Service Award 1 Year
Training Awards:
- Anne Zecca – Basic Training Grade 1, MACO Basic Training Ribbon, Weapons Specialist
- Brian A. Crist – Basic Training Grade 9-10, Flight Operation Specialist, Major Hayes Alpha 1-3, Sniper Specialist, Weapon Specialist
- Eric Johannson – Xenology Specialist
- Frederick “Rick” Taylor – Basic Training Grade 1
- Gerry Knight – Medical Specialist, Science Specialist
- Jeff Stucker – Basic Training Grade 1-9, Sniper Specialist, Weapon Specialist
- Joel Ehl – Intellligence Analysis Specialist
- John Patrick Brice Jr – Bachelors SpecOps, Basic Training Grade 9-10, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Gamma 1-2, SFSO Basic Training Ribbon
- Kimberly Biggerstaff – Basic Training Grade 1, MACO Basic Training Ribbon, McCoy Medical Training Ribbon (Bronze)
- Marie Casalaspro – Basic Training Grade 1-10, MACO Basic Training Ribbon
- Michael Brown – Basic Training Grade 5, McCoy Medical Training Ribbon (Bronze)
- Robert Richard – Basic Training Grade 2-10
- Thomas Bores – Basic Training Grade 2-4, MACO Basic Training Ribbon, McCoy Medical Training Ribbon (Bronze)
- Wallace Cady – Associates Command Studies, Basic Training Grade 3
June 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Chris Lynch – General Martok Service Award 7 Years
- Brian A. Crist – General Martok Service Award 5 Years
- James Young – General Martok Service Award 1 Year
- Jessica Billingsby – General Martok Service Award 1 Year
- Matthew Billingsby – General Martok Service Award 1 Year
Training Awards:
- April Victorine – Basic Training Grade 2-5
- David A. Miller – Xenology Specialist
- Eric Johannson – Aerospace Flight Operations Specialist, Astronomy Specialist, Historian Specialist, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Science Specialist
- Gerry Knight – Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Survival Specialist, Xenology Specialist
- Joel Ehl – Basic Training Grade 9-10, Legal Affairs Specialist, Major Hayes Alpha 1-2, Major Hayes Beta 1-2, Major Hayes Delta 1-2, Major Hayes Epsilon 1-2, Major Hayes Gamma 1-2, Major Hayes Omega 1-2
- John Patrick Brice Jr – Basic Training Grade 1-8
- Mark Adams Jr. – Basic Training Grade 5
- Megan Schroeder – Basic Training Grade 2
- Michael Brown – Basic Training Grade 4
- Rob Victorine – Basic Training Grade 1
- Robert Richard – Basic Training Grade 1
- Robert Van Tuinen – Basic Training Grade 4-7
- Scott Sawyer – Basic Training Grade 4-5
- Thomas Bores – Basic Training Grade 1
May 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Keiran Harcombe – General Martok Service Award 3 Years
Training Awards:
- David A. Miller – Historian Specialist, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Science Specialist
- Denise “De” Rush – Historian Specialist, Major Hayes Alpha 1-3, Major Hayes Beta 1-3, Major Hayes Delta 1-3, Major Hayes Epsilon 1-3, Major Hayes Gamma 1-3, Major Hayes Omega 1-3, Survival Specialist
- Gerry Knight – Historian Specialist, Legal Affairs Specialist, Sniper Specialist, Weapon Specialist
- Guy Mackey – Historian Specialist, Survival Specialist
- Joel Ehl – Basic Training Grade 2-8, Communications Specialist, Sniper Specialist, Weapons Specialist
- Mark Adams Jr. – Basic Training Grade 4
- Matt Barron – Basic Training Grade 2, Weapon Specialist
- Megan Schroeder – Basic Training Grade 1
- Michael Brown – Basic Training Grade 1-3
- Richard Sams – Medical Specialist
- Robert Van Tuinen – Basic Training Grade 3, Communication Specialist, Weapon Specialist
- Scott Turner – Basic Training Grade 6-8
- Wallace Cady – Sniper Specialist
April 2020 Service and Training Awards
 Service Awards:
- Kelli Caplette – General Martok Service Award 5 Years
- Manuel Romero Fierro – General Martok Service Award 5 Years
- Michael David Caplette – General Martok Service Award 5 Years
- Shelby Caplette – General Martok Service Award 5 Years
- Guy Mackey – General Martok Service Award 5 Years
Training Awards:
- Bruce W Crews – Basic Training Grade 2
- Hector Gutierrez Jr. – McCoy Medical Training Ribbon (Silver)
- Mark Adams Jr. – Basic Training Grade 3
- April Victorine – Basic Training Grade 1
- Matthew Davies – Basic Training Grade 1
- Joel Ehl – Basic Training Grade 1
- John Patrick Brice Jr – McCoy Medical Training Ribbon (Silver)
- Matt Barron – Basic Training Grade 1
March 2020 Service and Training Awards
Service Awards:
- Denise “De” Rush – SFSO Honor Guard (1st Subsequent)
- Michael Rush – SFSO Honor Guard (1st Subsequent)
Training Awards:
- Denise “De” Rush – McCoy Medical Training Ribbon (Gold)
- Mark Adams Jr. – Medical Specialist
- Mark Adams Jr. – Sniper Specialist